Staunton 2 heeft voor seizoen 2023/2024 een kleine metamorfose ondergaan. Van het team van vorig seizoen zijn alleen Yeb, Lucien en Pablo over (wel toevallig de topscorers). Vanuit het eerste overgekomen teamleider Piet (na jarenlang in het eerste te hebben gespeeld) en Vincent. Het achttal wordt aangevuld met de talenten Himar, Yarno en Sono. Op papier lijken we vooral tegen degradatie te moeten gaan spelen, maar mogelijk was deze eerste wedstrijd een voorbode voor meer.
TAL speelt in het lieflijke Onna. Het moet gezegd: een prachtige locatie met gratis parkeerruimte, een mooie en zeer ruime speelzaal met alle ruimte om om de borden heen te lopen. Daarnaast een hartelijk ontvangst door Staunton-erelid Henk en vriendelijke tegenstanders.
Wedstrijdleider Henk opende voor slechts 12 spelers. Piet bleek het ophalen van Yarno en Ghilon in tijd te hebben onderschat, om 12.50 uur een telefoontje naar invaller Jaap (Yeb viel succesvol in bij het eerste) dat zij er rond 13.20 uur zouden zijn. Over de andere niet aanwezige speler straks meer. Henk deelde de gebruikelijke berichten mede, nieuw daarbij dat het blijkbaar verboden is om tijdens wedstrijden een horloge te dragen. Tsja, nog even en we gaan over op het verbieden van gehoortoestellen en design-brillen.
Dan de wedstrijd:
Lucien op bord zes opende de score via de Schiphol-opening. Voor velen van ons vast bekend: drie uur vertraging, om 13.20 uur telefonisch contact dat Onna niet meer haalbaar was binnen 40 minuten. Ook contact met de beoogde eerste reserve leidde tot het bericht van niet kunnen. Daarmee dus al om 13.25 uur een 0-1 en Lucien kon flinke meters maken om tot 17.45 uur langs alle borden te lopen (maar dan wel zonder de verboden stappenteller).
Yarno op bord 7 kwam dus wat later binnen en speelde de opening razendsnel. Piet noemde even later bij schrijver dezes dat dit de allereerste formele lange partij van Yarno is. Compliment aan hem, hij pakte na de opening de rust in een partij die het middenspel zo ongeveer oversloeg. Yarno koos voor opspelen van een centrumpion, echter wel een geïsoleerde. Er leken kansen te komen, maar de partij vervlakte uiteindelijk toch naar een remise.
Op bord 8 invaller Ghilon die zijn tijdsachterstand in no time had omgezet naar een voorsprong in tijd. Ook aan hem een groot compliment. Zeer rustig achter het bord vol concentratie en de juiste zetten spelend. Ondanks de korte rochade de pionnen gecontroleerd naar voren en de witte stelling steeds meer insnoerend. Wit probeerde met de zet f4 te ontsnappen, maar Ghilon toverde een behoorlijk lange aanvals-combinatie uit de hoed met als resultaat een loper en een paar pionnen meer. Ook daarin de rust om eeuwig schaak te voorkomen. Daarmee een tussenstand van 0.5-2.5
Op bord 3 leek Pablo moeizaam uit een scherpe variant van het Frans te komen. Zwart dacht zeer lang na over terugnemen van een pion op c5 of nemen met de dame op het beruchte b2. Zwart koos voor het eerste met initiatief en druk op de witte stelling. Pablo kon echter één en ander keepen, wel met een naar voren wandelende koning. Nadat hij ook een sterke loper op f6 kreeg kwamen er zowaar voor hem ineens interessante dreigingen. Tijdens mijn stappen buiten heb ik iets gemist, want Pablo stond ineens een paar pionnen achter. Zijn compensatie kon worden weerlegd en daardoor helaas een nederlaag.
Op bord 2 kwam Piet gelijkwaardig uit de opening, maar na zet f4 van wit werd duidelijk dat hij een zware middag tegemoet ging. Wit investeerde enorm veel tijd in de overweging om te slaan op f6 en daarmee de koningsstelling van Piet flink te verzwakken. Wit koos uiteindelijk voor iets anders en er ontstond vervolgens een klein tijdnoodduel met voor beide spelers ongeveer 6 minuten op de klok voor 15 zetten. Wit koos ervoor om een kwaliteit te geven voor aanval. Er leek een soort van eeuwig schaak te ontstaan enkele zetten voor de 40ste, echter ineens kwam er een zet zonder schaak. Daardoor het initiatief bij Piet, een dreigende promotie-pion en niet veel later de opgave door wit. De tussenstand daarmee 2.5-3.5.
Op bord 1 Himar in een Hollandse opening waarbij hij een oersterk paard op e5 kon posteren. In de partij vooral veel strategie waarbij Himar aan het einde van het middenspel kon afwikkelen naar een eindspel met allebei een toren en voor Himar een gezonde pion meer. Er volgde vervolgens het bekende melken, zoeken naar hoe dit om te kunnen zetten naar winst. Lang leek het richting remise te gaan, maar Himar kon zijn tegenstander toch verleiden om met de koning naar het midden van het bord te lopen. Daarmee uiteindelijk de mogelijkheid om de vrije a-pion op te kunnen spelen met dreiging richting promotie. Zwart kon niet meteen vinden hoe dit tegen te houden en ging door de vlag. Daarmee de winst voor het team binnen!
In de twee minuten hierna volgden remises op de borden van Vincent en Jaap. Vincent speelde een prima degelijke partij waarbij de klok een extra tegenstander bleek. In tijdnood stelde hij remise voor, die werd afgeslagen en even daarna volgde remise-aanbod door zijn tegenstander. Dit werd weer door Vincent afgehouden om dat hij ondanks de tijdnood een gezonde pion had gewonnen. Uiteindelijk echter niet genoeg voor winst, maar een prima remise.
Jaap op bord 5 speelde ook heel lang prima en degelijk, eigenlijk leek er niet zoveel aan de hand. Richting het eindspel echter kon zwart een randpion winnen, daardoor ontstond een eindspel van paard en twee verbonden voor Jaap en loper en drie pionnen (waarbij een dubbel) voor zwart. Jaap keepte dit goed en na de winst van Himar werd deze partij snel tot remise besloten.
Alles bij elkaar dus een verrassend grote 5.5-2.5 zege. Over drie weken de eerste thuiswedstrijd, kijken of we aan deze start een goed vervolg kunnen gaan geven.
Tenslotte nog het verslag van de tegenpartij van de hand van Henk van Dijk
Lucien Jerphanion