Deze ronde organiseerden wij zelf. We vonden een op het oog heel mooie speelruimte in MFC De Wijert/Helpman, maar het was wel spannend in hoeverre het gelijktijdige dansspektakel aldaar zou doorklinken tijdens het denken van onze talenten.
![](https://sgstaunton.nl/wp-content/uploads/2024/12/St1-St2-800x600.jpg)
Dankzij dubbele deuren bleken de schakers totaal geen last te hebben van de dansers, de muziek en het applaus. Voor de (beoogde) 24 spelers dus een heel fijne speelruimte.
Dit seizoen hebben we op de woensdagavond goed bezochte extra jeugdtraining in het MFC en zo kwamen we ook deze speelruimte op het spoor. Onze kinderen hebben met de Grote Clubactie zoveel geld verdiend, dat we 25 nieuwe schaaksets konden aanschaffen! Vanavond werden 12 daarvan in gebruik genomen.
![](https://sgstaunton.nl/wp-content/uploads/2024/12/Overzicht-2-800x600.jpg)
Wel fijn dat Staunton 1 en 2 het tegen elkaar konden opnemen op een locatie die de meesten fietsend en sommigen zelfs lopend bereikten. Omdat de NJC bedoeld is om met zoveel mogelijk spelplezier te oefenen met langere bedenktijd en het winnen van de competitie niet het hoofddoel is (maar wel leuk, natuurlijk!), hebben we de opstellingen normaal gelaten.
![](https://sgstaunton.nl/wp-content/uploads/2024/12/Staunton-1-658x600.jpg)
Staunton 1 trad aan in dezelfde formatie als de vorige ronde: Bram, Eli Alia, Viaan en Daan. Viaan speelde erg sterk en won overtuigend van Jane op bord 3. Maar voor Jane was dit haar eerste NJC-wedstrijd, dus ervaring opdoen was minstens zo belangrijk als het wedstrijdresultaat.
Niet veel later mocht Daan op bord 4 de felicitaties van Joris ontvangen. Net als Jane speelde Joris op een paar belangrijke momenten te snel. Dat verschijnsel zie je bij veel meer spelers in de NJC, vooral aan de lagere borden. Blijkbaar is de overgang van het snelle spelen (waarbij een Grand Prix-tempo van 15 minuten al lang is!) in de praktijk best moeilijk. Terwijl Viaan en Daan, hoe jong ze ook zijn, er al veel ervaring mee hebben. Zelfs in de KNSB-competitie!
![](https://sgstaunton.nl/wp-content/uploads/2024/12/Staunton-2-800x489.jpg)
Ik had het zeker leuk gevonden als het tweede voor een sensatie had kunnen zorgen, maar met een 2-0 achterstand zat dat er vanavond niet meer in. Misschien nog 2-2? Het had gekund, Pranav en Hylke speelden uitstekend tegen Bram en Eli Alia. Pranav (met wit lang gerokeerd) had in het middenspel zonder dames groot voordeel kunnen behouden door 26. … a4-a3 te beantwoorden met 27. b3 om de boel dicht te houden. Dat gemist hebbende had hij daarna nog met een prachtzet (en dus een heel moeilijke…) remise kunnen houden, maar daar eenmaal voorbij maakte Bram korte metten met de witte koning.
![](https://sgstaunton.nl/wp-content/uploads/2024/12/Overzicht-1-800x600.jpg)
Hylke was met zwart al heel tevreden met remise tegen Eli Alia en dat vertroebelde jammer genoeg zijn kijk op de stelling nogal. Eli Alia is natuurlijk heel sterk (een landelijke en zelfs Europese topper in haar categorie); ik heb het afgelopen woensdag zelf nog ondervonden, toen ik tijdens de extra training de uitspeelstelling tegen haar moest opgeven.
Maar bij schaken kan het altijd en Hylke is immers zelf ook een sterke speler. In deze partij maakte Eli Alia plotseling een verliezende blunder… en accepteerde Hylke kort daarna remise in een gewonnen stelling. Daarmee hebben we goed trainingsmateriaal voor de volgende extra training (8 januari)! En niet te vergeten, Hylke is wel de speler die het tweede op het scorebord zet.
Eindstand 3,5-0,5 voor Staunton 1. Sowieso een verdiende en verwachte overwinning, maar misschien iets geflatteerd? Het levert Staunton 1 voorlopig wel de eerste plaats op. Klik hier voor de uitslagen en de stand. Merk op dat doordat er steeds een team vrij is, de stand moeilijk te interpreteren is.