Een zonovergoten zaterdagmiddag 8 maart, we spelen onze thuiswedstrijd in De Hunzeborgh tegen Mid-Fryslân 1.

De opdracht was duidelijk, minimaal één matchpunt en we zijn veilig. En dat tegen een tegenstander die er in de voorgaande ronden nog niet één had gescoord. Dat betekent niet dat het een zwak team is, zo won het 2e nipt van hen en bleek na het uitwisselen van de opstellingen dat we tegen gemiddeld 46 ratingpunten achterstand aan keken. En dat zou dan volgens ELO een klein team-verlies van 3½ – 4½ voorspellen… , maar we gaan natuurlijk eerst gewoon spelen!
Zelf was ik non-playing TeamLeider en reserve: iedereen kon, en bij het maken van de opstelling leek het me wel veilig om direct een invaller ter beschikking te hebben ivm de toen nog aanhoudende griepgolf. Dat bleek niet aan de orde, misschien wel een gevolg het fantastische weer van de afgelopen dagen. En zo ook vandaag: de jeugdige spelers (Theo, Daan en Pranav) waren veel buiten aan te treffen, daar waar ik eveneens regelmatig van de zon heb genoten.
Binnen gebeurt het natuurlijk: een rondje langs de borden:
bord 1, Anders: net als de wedstrijd van vorig jaar neemt hij het koningsgambiet van zijn tegenstander aan. Die heeft een stuk geofferd. Slaat die aanval door, of gaat het stuk meer ons de overwinning brengen? Bord 2, Theo: staat goed, pionnetje meer, en met de vorm waarin hij verkeerd heb ik hier wel vertrouwen in. Bord 3, Eli Alia: ook een speelster in vorm, staat heel overwegend, en hangt hier een offer in de lucht? Bord 4, Frans: gelijke stelling, maar helaas als ik wat later kijk zie ik 2 pionnen achterstand met geen compensatie. Dat gaat niet goed. Bord 5, Pranav: hier één pionnetje achterstand, maar wel compensatie met gevaarlijke aanvalsdreigingen (overigens wel beide kanten op.) Bord 6, Gert-Jan: een stelling die ik niet goed kan inschatten, dichtgeschoven en voor mij nog geen duidelijke tekening in de strijd. Bord 7, Daan: wat er precies is gebeurd weet ik niet maar duidelijk materiaal achter, en geen compensatie, dit wordt het niet. Bord 8, Henk: heel goed uit de opening gekomen, dit zou moeten leiden tot een overwinning.
Op basis hiervan schat ik in dat we wel eens een kleine overwinning zouden kunnen pakken, en dat een gelijkspel er in ieder geval inzit.
Daan verliest, dat zat eraan te komen. Volgende keer toch echt proberen wat meer gebruik te maken van je tijd (en wat minder buiten zijn?). Anders krijgt een slim getimed (want Anders toch wel in tijdsdruk met nog een zet of 20 tot de tijdscontrole) remise aanbod. Doorspelen, want geen direct gevaar op verlies, en misschien kansen op meer. Helaas niet de beste voortzettingen gevonden in een razend ingewikkelde stelling, die uiteindelijk vervlakt en er alsnog tot remise wordt besloten. Henk heeft zijn punt binnengebracht. Zijn tegenstander: “ik dacht, ik doe een afwijkende zet 2, dan zijn we uit de theorie”. Henk: “deze opening had ik 1½ geleden op het bord tegen Annelies v.d. H. en ik weet dat je er goed uitkomt, als je maar niet rokeert.” En dat deed Henk dus niet en won. Overigens won Annelies, die met GC6 in dezelfde zaal speelde tegen De Paardensprong ook haar partij. Wel gelukkig voor ons verloor de GC6 de wedstrijd, later meer. Bij Gert-Jan heeft de stelling zich geopend en blijkt de tegenstander over een geweldig loperpaar te beschikken dat het gehele bord domineert, en hier een nul moet worden geïncasseerd. Op het bord bij Pranav houden ze na allerlei verwikkelingen beiden 2 torens over → remise. Ondertussen heeft Frans ook opgegeven, dat zagen we al van verre aankomen.
Tussenstand 2 – 4 achter, met nog spel op bord 2 en 3.
Eli Alia heeft inderdaad geofferd, en stond geweldig. Helaas speelt ze het overgebleven toren eindspel met 2 pionnen voor niet actief genoeg, (en haar tegenstander wel) waardoor deze partij verzand in remise. Jammer, en Eli Alia was na afloop niet echt tevreden met zichzelf, maar ik kan niet anders zeggen dat ze goed gestreden heeft! Theo maak zijn partij soeverein uit. Fantastisch om te zien hoe hij al een echt niet gemakkelijk gelijke loper eindspel met vaste hand naar winst voert.
De eindstand wordt zo 3½ – 4½ en zo blijkt de voorspellende waarde van ELO toch uit te komen. En zijn we nu dus nog niet veilig. Gelukkig verloren directe concurrenten GC6 en Haren 1 ook.
Dat geeft een stand bij het ingaan van de laatste ronde:

Waarbij wij mogen spelen tegen de koploper SC Leeuwarden die aan 3,5 bordpunten genoeg heeft om kampioen te worden. Mid-Fryslân moet om ons bij te halen winnen van Assen 2, een team dat dit seizoen gewoon sterk speelt dus dat is nog niet zomaar gebeurd. En dan ook nog 1,5 bordpunt op ons goedmaken. En mocht dat wel gebeuren:
GC6 en Haren spelen tegen elkaar, bij winst van Haren of gelijkspel houden we de GC6 op MP onder ons. En zowel van Haren als van GC6 hebben we gewonnen. Dat is van belang, want bij gelijk eindigen telt het onderling resultaat. Bij winst van GC6 komt één van hun beiden (naast dus 4 MP) op maximaal 24 bordpunten (bij 6-2 en 6½ –1½). Maw. wij zijn veilig op eigen kracht als we 2,5 bordpunten weten te behalen.
En hoe is de voorspelling volgens ELO?
De gemiddelde teamrating van Leeuwarden en onszelf over de eerste 6 ronden geeft een nadeel van 86 punten voor ons. Dat zou een voorspeld verlies van 5 – 3 inhouden… , het zou mooi zijn als deze voorspelling ook betrouwbaar is !
Los van dit soort statistieken en beschouwingen, we gaan voor een dikke winst, al is het alleen al omdat wij dan Staunton 2 nog eventueel aan het kampioenschap kunnen helpen!